K ZAKLÁDÁNÍ HOUBOVÝCH SADEB
NOVINKA u čerstvě řezaných květin
Připravíme Vám nákup i k osobnímu odběru v termínu, který si sami určíte.
Kyselost půdy
VÝSEV
SEMENA JEMNĚ ZASYPEME
sychým hrubým Agroperlitem a přikryjeme filtračním papírem nebo novinami. Mírně zaléváme tak, aby papír byl stále vlhký. Do spodní nádoby doléváme vodu do výšky 1 cm. Nejlépe osivo klíčí při teplotě 28 - 30 °C. Po 3 - 5 dnech semena klíčí a jakmile se objeví dělož lístky, sejmeme papír a stále mírně kropíme a udržujeme spodní závlahu. To vše za dostatek světla.
PIKÝROVÁNÍ
Po dokonalém rozvinutí děložních lístků (asi 7. - 10. den) paprika přepíjí cháme, zásadně po jedné rostlině do květináčku o průměru 8 cm. Zemina, kterou plníme do květináčků, musí být kvalitní, nejlépe - speciální substrát pro vypěstování sazenic zeleniny. Ihned po pikýrování rostlinky ošetříme PREVICUREM, nebo jiným přípravkem proti padání klíčících rostlin.
Sazenice pravidelně mírně zaléváme, udržujeme při teplotě 20 °C a dostatku světla. Je dobré 1x týdně sazenice přihnojit listovými hnojivy (WUXAL, KRISTALON). Při těchto optimálních podmínkách rostliny dobře prokoření a vysazovat můžeme již koncem dubna. Pokud sazenice začínají kvést, všechny květy před výsadbou otrháme!
Vysazujeme do dobře vyhnojené a vydezinfikované půdy. Dezinfekci je možné provést na podzim DUSÍKATÝM VÁPNEM a pak na jaře řádně vyhnojíme chlévskou mrvou (Živinový kompost). Těsně před výsadbou přihnojíme zásobním hnojivem HYDROKOMPEX nebo CERERITEM. Půdu prohrábneme a máme ji dokonale vyrovnanou a připravenou k výsadbě. Takto připravenou plochu přikryjeme černou textilií NEOTEX: Pegas-Agro 50. Nožem či zhotoveným dírkovačem uděláme dírky tvaru kříže, abychom mohli po výsadbě textilií přiložit až k rostlině. Délka řezu je 8 - 10 cm a do těchto dírek sázíme rostliny. Zdá se vám to asi složité, ale věřte, že je to jen otázka praxe, rostliny se sázejí velmi dobře. Tkaninu lze použít 2 - 3 roky po sobě. Rostliny paprik vysazujeme do řad ve sponu 0,7 - 0,8 m podle možností a zvyku av řádcích 35 - 45 cm od sebe. Zásadně po jedné rostlině! Přičemž děložní lístky sazenic musí být těsně nad zemí. Krajní řady mohou být jen 30 cm od skla či fólie.
Závlaha Po výsadbě řádně zalejeme tak, aby v řádcích stála voda a byli jste přesvědčeni, že do hloubky 20 cm je půda
promočená. Druhý den to opakujeme a pak alespoň 5 - 10 dnů nezaléváme, jen mlžíme. Při vyšších vyšších mlžíme od 9 hodin každou hodinu tak, aby tkanina byla zvlhčena. V průběhu vegetace zaléváme při vysokých školách jednou za 3 - 4 dny, ale správně, abyste byli přesvědčeni, že celý obal je správně prosycen vodou. Při chladném a deštivém počasí zaléváme dle potřeby, jednou za 7 - 10 dnů. Zásadně nezaléváme denně, neboť rostlin buď přemokříme, nebo trpíme suchem, protože zavlažíte pouze vrchní část kořenů. Dp tvorby prvního plodu každodenně při vyšším mlžíme, později zaléváme poze podmokem. POZOR, paprika nesnáší okopávku, porušuje kořenový systém a místo tvorby plodů rostlin obnovuje kořenovou síť, čímž snižuje výnos.
VĚTRÁNÍ
Proti jarním mrazíkům po výsadbě je vhodné rostliny chránit (ve studených sklenících a fólnících) bílou textilií. Musí být připevněna asi 10 cm nad rostlinou papriky. Zaléváme přes textilií, je propustná. provést, že je velice účelné do čela fólníků či skleníků příčně upevnit folii asi 40 - 50 cm vysokou, abychom zabránili průvanu ke kořenům a snadno ji mohli překročit. Vrchní průvan je naopak důležitý! Při vyšších vyšších oboustranně větráme.
Upevnění
Až rostliny povyrostou, zatloukáme za každou 6. rostlinou kůly cca 1,80 m dlouhé a pak podél řady vyvážíme provazem ve výšce 20 - 30 cm od země, od kůlu je kůlu. Na konci řady se vracíme druhou stranou, takže si vytváříme paprikový "plot". Vyvážíme pevně, nemějte obavy, že rostliny položíme. Pozor, aby vrchní provaz byl vždy asi 15 cm pod hlavním vegetačním vrcholem. Všechny boční výhony, větvení ponecháme, nic nevyštipujeme!
PŘIHNOJOVÁNÍ
V průběhu vegetace přihnojujeme pravidelně každý týden spodní závlahou (KRISTALON, WUXAL) a každý třetí týden zkvašeným slepičím trusem nebo LEDKEM VÁPENATÝM, HYDRO-LEDKEM. POZOR, vždy přihnojujeme mimo stonek rostliny a do důkladně zalité půdy, hrozí popálení!
SKLIZEŇ
Plody sbíráme v konzumní a botanické zralosti. Po sklizni pocházejí všechny zbytky a poškozené listy větve, aby netvořily příznivé podmínky pro vznik chorob.
Přejeme Vám bohatou úrodu!
NEJZÁVAŽNĚJŠÍ CHYBY
Slatinice 302, 783 42
Česká republika
+420 585 944 602
+420 605 101 061
+420 727 894 594
+420 737 748 514
e-shop
agri@agrislatinice.cz www.agrislatinice.cz