K ZAKLÁDÁNÍ HOUBOVÝCH SADEB
NOVINKA u čerstvě řezaných květin
Připravíme Vám nákup i k osobnímu odběru v termínu, který si sami určíte.
Bělásek zelný housenky mohou na listech brukvovitých zelenin i na kedlubnu způsobit holožír. Rozmačkávejte nápadné kupky žlutých vajíček. Sbírejte housenky, postřikujte insekticidy.
Drátovci i larvy kovaříků Především na salátu. Rostliny salátu náhle vadnou. Kořeny ožírá žlutavá larva, tvrdá jako drát, s tmavou hlavičkou. Účinné je intenzivní obdělávání půdy, nastražení návnad, rozhodit a zapravit do povrchové vrstvy půdy půdní insekticidy.
Dřepčici Na mladých rostlinách všech brukvovitých zelenin, na ředkvičce a na ředkvi. Listy jsou zpočátku dírkované, později úplně sežrané. Objevují se asi 2 až 3 mm velcí, skákající, lesklí brouci. Půdu udržujte stále vlhkou a je třeba ji kypřit, poprašovat nebo postřikovat speciálními přípravky a mořit osivo.
Chřestovníček obecný Brouci a jejich larvy ožírají listy chřestu. Brouci mají červenou, žlutou nebo červenočernou kresbu. Boj je nutno zahájit, jakmile se objeví brouci, nebo když začnou larvy ožírat listy. V době květu používejte prostředky, které nejsou škodlivé pro včely!
Krtonožka obecná žere podzemní části rostlin mnoha druhů zelenin. Žije v chodbičkách těsně pod povrchem půdy. Prsty prohmatávejte průběh chodbiček, abyste našli hnízda, která leží trochu hlouběji. Takto je možné zničit mláďata. Osvědčily se i speciální návnady.
Květilka cibulová Larvy vyžírají vzrostné vrcholy mladých cibulí. Rostliny chřadnou a odumírají. Smíšená výsadba, velmi raný vysev, napadené rostliny je nutno odstraňovat. Řádky s vysetou cibulí zalévejte povolenými přípravky.
Květilka fazolová Špatné vzcházení výsevů, vyžrané chodbičky v děložních listech, vzrostný vrchol klíčících rostlin je zničen. Škody nastávají obzvláště za nepříznivého, chladného počasí. Dodržujte správný osevní postup, přijměte opatření pro lepší vzcházení (poklopy na ochranu před mrazem, vysev až po 20. květnu) a mořte osivo nebo užijte zálivku speciálními přípravky.
Květilka ředkvová Hnědé vyžrané chodbičky pod povrchem bulvy, u ředkvičky jsou chodbičky zčásti i uvnitř bulvičky. Intenzivní zalévání brání napadení, popřípadě lze použít běžné přípravky z obchodu s krátkou ochrannou lhůtou.
Květilka řepná Obzvláště na špenátu larvy vyžírají v listech minichodbičky. Napadené rostliny odstraňujte a ničte, starejte se o plynulý a rychlý růst rostlin.
Květilka zelná Hmyz klade vajíčka na kořenový krček mladých brukvovitých zelenin zejména na květák. Larvy vyžírají podzemní pletiva. Brukvovitou zeleninu při výsadbě zalijte preventivně prostředkem proti tomuto škůdci. Zálivku je třeba po osmi až deseti dnech opakovat. Larvy osenice polní jsou na zeli, salátu, mrkvi a příležitostně i na chřestu. Holé šedé larvy ožírají kořeny a kořenový krček. Používejte rostliny, na které se škůdci nalákají, rozmístěte návnady, pod postiženými rostlinami vyhledávejte larvy a ničte je, používejte povolené přípravky.
Molice skleníková Obzvláště na okurkách a rajčatech pod sklem a fólií. Listy žloutnou a vadnou. Na spodní straně je asi 1,5 mm velký bílý hmyz. Po prvním výskytu stříkejte speciálními přípravky. Ošetření opakujte po pěti až šesti dnech.
Mšice na listech Na listech se objevují žlutá místa, mladé listy na vzrostném vrcholu jsou znetvořené nebo se kroutí. Víckrát opakujte postřik, resp. poprašování insekticidy každé tři až čtyři dny. Je třeba střídat prostředky a brát v úvahu ochranné lhůty!
Obaleč hrachový Při sklizni lusků jsou nahryzaná semena, v lusku jsou až 12 mm dlouhé žlutozelené larvy a drobečky trusu. Dodržujte osevní postup, vysévejte velmi rané a pozdní odrůdy, preventivně nasaďte insekticidy s krátkou ochrannou lhůtou.
Plodomorka zelná obzvláště na květáku. Larvy zničí vzrostný vrchol, takže se nevytvoří květenství. Několik dnů po výsadbě stříkejte insekticidy. Ošetření několikrát opakujte.
Plži-plzák zahradní, poškození je způsobené ožíráním zejména mladých rostlin mnoha druhů zeleniny. Nastražte speciální návnady proti plžům.
Pochmurnatka mrkvová Larvy vyžírají chodbičky při povrchu kořene mrkve. Smíšená výsadba, velmi raný vysev, odstraňujte napadené rostliny, oseté řádky zalévejte povoleným přípravkem.
Předivka polní Larvy vyžírají spodní stranu listů košťálovin, přičemž zůstane zachována svrchní pokožka. Ošetření je třeba kombinovat s bojem proti mšicím. Je možné nasadit tytéž přípravky.
Sviluška chmelová Fazolové a okurkové listy předčasně žloutnou. Na spodní straně listů jsou žlutaví a červenaví živočichové, které stěží spatříte prostým okem. Častou zálivkou se starejte o vlhký vzduch a postřikujte povolenými přípravky.
Třásněnka hrachová Dospělý hmyz i larvy sají na všech Částech rostlin. Listy i květy jsou nevzhledné a krní. Sucho podporuje výskyt. Opatření jsou stejná jako proti mšicím, v osevním postupu zařazujte větší časové odstupy.
Slatinice 302, 783 42
Česká republika
+420 585 944 602
+420 605 101 061
+420 727 894 594
+420 737 748 514
e-shop
agri@agrislatinice.cz www.agrislatinice.cz