SUBSTRÁTY HUB
HOUBOVÁ SADBA
NOVINKA
u čerstvě řezaných květin
Připravíme Vám nákup i k osobnímu odběru v termínu, který si sami určíte.
Hyacintové sklenice naplňte vodou jen tak vysoko, aby mezi lůžkem cibule a vodou zůstalo asi l cm volného prostoru. Jinak hyacinty shnijí. Sklenice s cibulemi nechte stát nejprve alespoň dva měsíce v chladu (6 až 8 °C). Na každou cibuli dejte ihned po nasazení sáček, který nepropouští světlo. K výsadbě do kořenáčů použijte písčitou, dobře uleželou kompostovou zeminu. Vnitřní průměr kořenáčů smí být pouze o 2 až 3 cm větší než průměr cibulí. Dříve, než zamáčknete hyacintové cibule do kořenáčů naplněných kyprým substrátem, posypte povrch substrátu 0,5 až l cm tlustou vrstvou písku. Ta brání zahnívání kořenů po obvodu podpučí. Po vysazení musí vyčnívat horní polovina cibulí nad zem. Další ošetřování probíhá stejně jako u cibulí ve sklenicích. Kořenáče s hyacinty můžete však také zapustit do země na zahradě.
Nízké odrůdy tulipánů mohou být od ledna užívány jako krásné hrnkové květiny, jestliže vysadíte koncem září do kořenáčů silné tulipánové cibule. Hodí se k tomu především rané odrůdy. Pro výsadbu je nejlepší písčitá kompostová zemina. Do každého kořenáče vysaďte tři cibule. Stačí, když mezi nimi zůstanou jen 2 až 3 cm volného místa. Kořenáče musejí být tak velké, aby se mezi cibule a okraj kořenáče vešel prst. Cibule zamáčkněte do substrátu jen asi do třetiny jejich výšky. Po vysazení cibule zavlažte tak, aby byla zemina v kořenáči dobře pro-vlhčená. Kořenáče s cibulemi dejte do temného sklepa, v němž je teplota asi 6 až 8 °C. Ještě lepší však je založit kořenáče do volné půdy na zahradě. Na stanovišti proto vyryjte asi 15 cm hlubokou jámu. Do ní naskládejte těsně vedle sebe kořenáče s tulipány. Povrch kořenáčů zasýpejte asi l cm vysokou vrstvou písku, a pak ještě jednou důkladně tulipány zavlažte. Nakonec vše přikryjte původně vybranou zemí.
V posledních zářijových dnech je nejvyšší čas přenést všechny rostliny, které na zahradě pěstujete v kádích a kořenáčích, do místností, kde nemrzne. Platí to především pro oleandr, agáve, juku, která není zimovzdorná, brslen japonský a dračinku. Aukubu japonskou byste měli rovněž odnést ze zahrady, i když snese slabý mráz. Rostliny důkladně očistěte, než je schováte na zimu do místnosti, aby se tam s nimi nedostaly choroboplodné zárodky. Místnost musí být světlá a větraná.
Kaktusy a další sukulentní tučnolisté hrnkové rostliny, které jste na léto vynesli na zahradu, jsou choulostivé již na slabé noční mrazíky. Koncem září je tedy přeneste do bezpečí. Vystavíte-li je působení mrazu, nelze zabránit zahnívání a rostliny přes zimu uhynou. Spolu s přenesením do místnosti snižte svým svěřencům také dávky zálivkové vody.
Vánoční kaktus má tělo tvořené články a je na něm dobře vidět, když nasadí poupata.
Tehdy je třeba ho zalévat zase normálně. Zálivka se řídí podle teploty stanoviště. Nadměrné množství vody a nízké teploty způsobují poškození kořenů, které se nedá napravit.
Vřesovce, které kvetou na podzim, vydrží velmi dlouho krásné, když je umístíte na
světlé a větrané stanoviště a budete je skutečně vydatně zalévat. Stačí, když rostlinám byť i jen jednou pořádně vyschne kořenový bal, uschnou a bude po kráse. V pokoji ztratí květy velmi rychle barvu. Tyto na podzim kvetoucí vřesovce se výborně hodí pro i zimní měsíce, kdy bývají prázdné balkónové a okenní truhlíky. Můžete je také vystavit u otevřeného okna.
Podaří-li se vám ochránit balkonové a okenní truhlíky, osázené choulostivými rostlinami, před prvními nočními mrazíky, budete se zpravidla moci ještě dlouho těšit z jejich květů.
Proti slabým nočním mrazíkům postačí kusy látky, rozvěšené nad rostlinami. Podepřete-li je tyčkami, nebudou ležet na květech. Jednotlivé truhlíky můžete vzít v mnoha případech na noc domů.
Koncem září bývají již často chladné noci a v místnostech se přitom ještě netopí. Pokojovým květinám nedělá dobře, když jsou v této době příliš zalévány. Týká se to především fíkovníku tenury páskaté („tchýnin jazyk"), pepřince a pokojových rostlin s podobnými nároky. Přechodné období do začátku topné sezóny je vždy pro zdravotní stav pokojových květin nejtěžší. Zpravidla lze doporučit obzvláště u sukulentních rostlin, jako například u tenury, snížení dávek zálivkové vody.
V září máte čas na přesazování pokojových rostlin, aniž by vám hrozily nějaké ztráty.
Později vysazené rostliny již nestihnou do konce podzimu dobře zakořenit. Tím může v zimě docházet ke ztrátám, protože takovýmto jedincům začnou velmi snadno zahnívat kořeny.
Prvosenka bezlodyžná se v zimě velmi dobře uplatní jako květina chladných místností.
Už začátkem září ji přesazujte do kořenáčů. Vyplatí se ovšem sázet jen silné, zdravé sazenice. U slabých se dočkáte jen malého množství květů. Před výsadbou prvosenky důkladně zalijte, aby kořenový bal držel dobře pohromadě. K vyrytí použijte ruční lopatku. Kořenový bal ponechte tak velký, aby se dobře vešel do kořenáče o průměru 10 až 11 cm. K doplnění kořenáče postačí těžší zemina ze zahrady.
Slatinice 302, 783 42
Česká republika
+420 585 944 602
+420 605 101 061
+420 727 894 594
+420 737 748 514
e-shop
agri@agrislatinice.cz www.agrislatinice.cz