Pokojové květiny v květnu

 

Macešky v truhlících na balkoně a na oknech nahraďte v poslední květnové dekádě kvetoucími letničkami. Delší dobu byste macešky neměli nechávat, pro­tože pak už nejsou pěkné. Navíc byste letničky neměli vysazovat později než koncem května.

Muškáty (pelargonie) a petúnie po­třebují ke svému vývoji středně těž­kou půdu, bohatě zásobenou živinami. Nejvhodnější je živinami bohatá, nepříliš lehká kompostová zemina. Pod svrchní vrstvu zeminy za­míchejte jako základní nebo zásobní hnojení kostní moučku nebo rohovinové hobliny. Na každý litr zeminy jich můžete bez obav přidat 3 až 4 g.
 
Chcete-li osázet truhlíky na balkoně fuchsiemi nebo begoniemi, pou­žijte humózní substrát. Nejlepší je směs listovky, kompostové zeminy a rašeliny v poměru 2:2:1. K tomu ještě navíc přidejte organická hnojiva.
 
V okenních truhlících byste měli vymezit každé rostlině tolik místa, kolik ho potřebuje pro svůj dobrý vývoj. Příliš řídce osázené truhlíky vypadají celé léto ubo­ze, příliš hustě vysazené rostliny se vytahují do výšky a působí nepěkným dojmem.
 

Pro slunné polohy se hodí především pelargonie a petúnie. Pouze na těchto místech totiž bohaté kvetou. Petúnie však nesnášejí vítr, ten jim poškodí listy i květy.

Fuchsie a begonie jsou nejvhodnějšími rostlinami do okenních truhlí­ků v polostinných polohách, můžete je ale pěsto­vat i v místech, kam vůbec nepřijde přímé slunce.
 

Převislým tyrolským karafiátům se věnuje při výběru květin pro osázení okenních truhlíků příliš málo pozornosti. Tyto rostliny můžete velmi dobře používat dlou­hou řadu let. Karafiáty nemají rády stín. Daří se jim však obecně lépe na stanovištích s východní nebo západní expozicí, než když se do nich napl­no opírá žhavé polední slunce. Nechtěje přezimovat na chladném a světlém místě, kde nemrzne.

O zastínění pokojových rostlin ve správnou dobu se postarejte pře­devším tam, kde se do květinového okna opírá polední slunce. S výjimkou většiny druhů kaktusů a sukulentů snáší plné slunce jen velmi málo pokojových květin. Vyho­vuje jim mimořádně světlé stanoviště, nesmí však do nich přímo pražit polední slunce. Nemůžete-li je pře­nést na jiné místo, postarejte se o zastínění. Nejvhod­nější pro tento účel jsou zatahovací lehké záclony, které můžete roztáhnout, je-li venku pod mrakem.

Všechny pokojové rostliny můžete za teplého dne vynést pod širé ne­be, kde je osprchujete. Nesmíte to však dělat na pražícím slunci ani na místě, kde fouká vítr. Nenechte své svěřence venku déle, než je nutné, aby z nich okapala voda. Osprchování celých rostlin je rozhodně lepší než omývání listů. U menších rostlin se k tomu dá dobře využít i vana na koupání. Voda by měla být odražená, tedy nanejvýš vlažná.