K ZAKLÁDÁNÍ HOUBOVÝCH SADEB
NOVINKA u čerstvě řezaných květin
Připravíme Vám nákup i k osobnímu odběru v termínu, který si sami určíte.
Než přijde horké léto, měli byste postarat o dostatečnou zásobu dešťové vody.
Platí to zejména pro zahrady, které nemají vlastní studnu či potok, resp. kde je voda z vodovodní sítě příliš chlorovaná. V tomto případě stěží vystačíte s jediným sudem, naplněným dešťovou vodou ze střechy. Můžete však vedle sebe postavit dva, tři nebo i čtyři sudy a na základě principu spojených nádob je také naplnit. Nejdříve naplňte hadici vodou a oba konce ucpěte palcem. Jeden konec hadice ponořte do prvního, plnějšího sudu, druhý konec na dno prázdné nádoby. Takto naplníte všechny nádoby rovnoměrné vodou do stejné výšky.
Podíl humusu můžete zvětšit i tak, že kromě obvyklých vrstev přidáte do kompostu hobliny, odpadní kůru nebo odpady z vlnařského průmyslu.
Místo, kde hodláte uskladnit hnůj, pokryjte nejprve 12 až 15 cm vysokou vrstvo u rašeliny, Rašelina do sebe nasákne látky vyplavené deštěm, takže nepřijdou nazmar. Hnůj rovnejte na hromadu po vrstvách. Jednotlivé vrstvy by neměly být vyšší než 25 cm. Mezi ně vkládejte několik centimetrů silné vrstvy rozdrobené kompostové zeminy, jíž pak nakonec celou hromadu zakryjete. Celková výška hromady by neměla přesáhnout 1 m. Krycí vrstva zeminy nesmí během skladování hnoje nikdy zcela vyschnout.
V období horka patří kypření povrchu půdy k nejdůležitějším pěstebním opatřením na zahrádce. To platí nejen pro záhony zeleniny, ale pro všechny části zahrady. Okopávat je nutné po každém dešti nebo zálivce. Vyčkejte jen, až povrch půdy trochu oschne a zemina se přestane lepit na motyčku. Okopávkou neudržíte vlhko v půdě příliš dlouho. Budete-li správně používat nastýlku, nebudete muset téměř vůbec okopávat.
Téměř vždy obsahují látky, které škodí rostlinám, takže rostliny, které jimi ošetříte, mohou zahynout. Při nákupu pesticidů musíte prodavači sdělit účel použití. Pouze tak si ušetříte nepříjemné škody.
Tuto práci byste měli udělat pokud možno v červenci. Přitom se postarejte, aby se vnitřek hromady dostal na povrch a to, co bylo venku, aby přišlo dovnitř. Je důležité, aby na každé nové místo, kde hodláte založit kompost, přišla asi 12 až 15 cm vysoká vrstva rašeliny, protože dokáže zachytit veškeré látky, které se ze zeminy vyplaví deštěm. Z měkkého rostlinného materiálu (travina, listí apod.) uzraje kompost velmi rychle, za tři až čtyři měsíce. Takový rychlokompost není třeba přehazovat, ale rychle rozvézt.
Skleníkové okurky budou dobře plodit jedině v případě, že budete svědomitě dodržovat veškerá potřebná pěstební opatření. Kromě pravidelného zalévání a hnojení se to týká také dodržování potřebné teploty vzduchu a dále řezu. U řapíkatého celeru nezanedbá-vějte vedle zalévání a kypření ani hnojení.
U řapíkatého celeru se považují za nejdůležitější právě řapíky. Chcete-li, aby pěkně zesílily, používejte při hnojení plná hnojiva s vysokým obsahem dusíku. Vícesložková hnojiva s nízkým obsahem dusíku obohaťte čistými dusíkatými hnojivy. Přihnojujte každé dva týdny.
Brokolici sklízejte, až když jsou dobře vytvořená jednotlivá poupata celé růžice, ale ještě jsou pevně uzavřena. Tento okamžik nesmíte promeškat zejména za velmi teplého počasí, protože se květenství, resp. i jednotlivé květy velmi rychle rozvíjejí a tím ztrácejí na kvalitě. Při sklizni je třeba si uvědomit, že se u brokolice používá nejen samotné květenství, ale i masité, křehké stonky („košťály"). Brokolici řezejte asi 15 cm pod květenstvím.
Druhá půle července představuje nejpříznivější termín pro výsev čínského neboli chřestového zelí pro podzimní sklizeň. Při výsevu po 1. srpnu již nemůžete očekávat normální vývoj hlávek. Čínské zelí je tedy následná plodina, kterou je možno doporučit.
Všechny keříčkové fazole, které byly vysety později, poskytnou jen malý výnos, protože po 15. září jsou především noci příliš chladné. Fazole potom již nevytvářejí plody. Pro tento pozdní vysev je třeba používat jen odrůdy s krátkou dobou vývoje.
Tak zůstanou kořeny fazolí v zemi a s nimi i dusík, vyprodukovaný hlízkovými bakteriemi. Dusík přijde vhod následné plodině. Kromě toho hmota kořenů obohatí půdu o humus.
Tento okamžik nesmíte promeškat, protože pak zelený hrášek rychle ztrácí jakost. Za velmi teplého počasí mohou semena přezrát již za 2 až 3 dny.
U okurek patří zalévání a hnojení k těm nejdůležitějším červencovým pracím. Při kypření půdy motykou je namístě opatrnost, protože kořeny okurek rostou těsně pod povrchem půdy. Při použití nastýlky není okopávání nutné.
Rané brambory byste měli sklízet teprve v době, kdy mají dobře vyzrálé hlízy.
Nejlepší je počkat, dokud nezežloutne nať. Bramborové hlízy jsou pak mnohem chutnější a také vydatnější. Ani byste nevěřili, jak velký může být přírůstek hmotnosti za deset dní.
Od začátku července můžete opět vysévat rané odrůdy hlávkového salátu. Čas na vysazování nastane v srpnu. Hlavní vývoj salátu připadne na dobu, kdy už není tak horko, takže i vysloveně rané odrůdy vytvoří pěkné hlávky. Předpokladem je, aby měl salát dostatek vody a živin.
Mrkev, kterou jste zaseli v květnu a dříve pro podzimní a zimní spotřebu, by měla každý týden v červenci dostávat dávku živin. Dusík musíte aplikovat jen opatrně. Mrkev přehnojená dusíkem v krechtu tolik nevydrží. Nejdůležitější je pro ni draslík
První polovina července představuje nejvhodnější dobu pro vysev ředkve určené ke spotřebě na podzim a v zimě. Ředkev neklade zvláštní požadavky na půdu ani na podnebí. Extrémně lehké i zvlášť těžké půdy jsou pro ni ovšem méně vhodné, což se může negativně projevit na vnějším vzhledu i na vnitřní jakosti bulv.
Bezvadné sazenice červené řepy můžete vysadit ještě v první polovině července. Do začátku října naroste řepa ještě tak veliká, že se pěstování vyplatí. Na každý normální záhon můžete vysadit 4 řádky. V řádku ponechte mezi sazenicemi rozestup 20 cm. Na každý m2 spotřebujte přibližně 17 rostlin.
Zavlažování a hnojení pozdních odrůd zelí, které jste vysadili v květnu, nesmíte zanedbávat ani v červenci.
V červenci máte ještě příležitost vysévat salát k řezu a salát k česání. Salát k řezu vysévejte do řádků vzdálených 20 až 25 cm od sebe, salátu k česání stačí meziřádková vzdálenost 15 cm. Oba zmíněné druhy se mimo jiné dobře hodí i jako krmivo pro drůbež. Salát ledový a dubáček můžete ještě v červenci vysévat přímo nebo do kořenáčů. Spon u těchto druhů listového salátu činí 30 cm x 30 cm.
Koncem července můžete začít s výsevem špenátu pro podzimní sklizeň. Špenát, který dobře roste, můžete nyní sklízet každý týden až do září či října. Důležitá je vydatná zálivka a dobré zásobování živinami. Alespoň jednou za 14 dní jej zalijte 0,2% živným roztokem. Střídavě používejte plné hnojivo s vysokým obsahem dusíku a čistě dusíkaté hnojivo.
V červenci se k výsadbě bílého zelí a hlávkové kapusty hodí už jen rané odrůdy s krátkou dobou vývoje. Sadbu si můžete vypěstovat, ale pokud ji budete kupovat, dejte si na to zvlášť dobrý pozor. Rané odrůdy potřebují od výsadby až do sklizně jen něco málo přes dva měsíce, takže při nepříznivém průběhu podzimu dosáhnou sklizňové zralosti do října. Tyto odrůdy nejsou vhodné pro uskladnění na zimu.
Cibuli pěstované ze semen je třeba v červenci ještě pomoci odpovídajícím hnojením, aby pěkně rostla. Koncem července naposled přihnojte obří cibuli dusíkem.
Pozdější dávky dusíku by záporně ovlivnily její skladovatelnost. Podle zásob živin v půdě můžete v této době nebo začátkem srpna přihnojit ještě draslíkem, což podpoří vyzrávání cibule a zlepší skladovatelnost. Pro tvorbu velkých zeleninových cibulí je také důležité rovnoměrné zásobování vodou a neustálé kypření povrchu půdy.
Saturejka zahradní se dostává jako koření do nejlepší „formy" těsně před nasazením poupat a pak ještě jednou, když je v plném květu. Chcete-li sušit saturejku pro zimní potřebu, je nejlepší počkat na stadium plného květu. Saturejka zahradní, kterou chcete řezat, musí být suchá.
Nesmíte ji ani omýt. V prachotěsných sáčcích si udrží své aroma až do příští sklizně.
Kořeninové paprice dejte v červenci jen živné roztoky vícesložkových hnojiv s nízkým obsahem dusíku. Při hnojení i při zalévání byste se měli snažit udržet zeminu těsně kolem stonků suchou. Jinak může snadno dojít k zahnívání stonků, což vede k odumření rostlin.
Máta peprná, kterou sestříháte kvůli sušení už v červenci, poskytne do podzimu druhou dobrou sklizeň. Nať máty uřízněte, jakmile zpozorujete, že výhony přestávají růst a končí pupenem, tedy těsně před nasazením poupat. Řez veďte několik centimetrů nad povrchem půdy. Při sklizni musejí být listy suché. Nesmíte je ani omýt. Mátu peprnou usušte velmi rychle, protože jinak dochází k úbytku aromatických látek. Sušte pouze listy, sdrhnuté ze stonků. K sušení se hodí nejlépe síta s vhodnou velikostí ok. Síta rozložte na stinném, dobře větraném místě, aby na mátu mohl působit vzduch i zespodu. Usušené listy si nejlépe podrží své aroma ve vzduchotěsně uzavřených nádobách.
U většiny kořeninových bylinek je možné postupně sklízet části rostlin po celé vegetační období. Chcete-li mít dobrou sklizeň kořeninových bylinek, musíte pamatovat na jejich přihnojování také v červenci. Vícesložkové hnojivo nebo směs hnojiv, kterou k tomu použijete, nesmějí obsahovat příliš mnoho dusíku. Téměř u všech kořeninových druhů by tím utrpěla síla" koření.
Slatinice 302, 783 42
Česká republika
+420 585 944 602
+420 605 101 061
+420 727 894 594
+420 737 748 514
e-shop
agri@agrislatinice.cz www.agrislatinice.cz