SUBSTRÁTY HUB
HOUBOVÁ SADBA
NOVINKA
u čerstvě řezaných květin
Připravíme Vám nákup i k osobnímu odběru v termínu, který si sami určíte.
Výsevem mrkve ke konci října se můžete vyhnout nepříznivým podmínkám, které mohou panovat na jaře v době vhodné pro výsev. Přitom je důležité, abyste mrkev vysévali až těsně před nástupem mrazů, protože pak osivo nevyklíčí před zimou, ale až časně zjara.
Dobře usušenou cibuli kuchyňskou skladujte na suchém, chladném, dobře větraném místě.
Cibuli, kterou skladujete na půdě domu, kam může proniknout mráz, rozložte do tenké vrstvy. Se zmrzlou cibulí se nesmí hýbat. Po rozmrznutí cibuli nic nebude a budete ji moci použít jako předtím.
Milovníci řeřichy a kerblíku mohou tyto bylinky vysévat i v říjnu do kořenáčů, misek z pálené hlíny nebo do mělkých truhlíků. K úspěchu vede jen řídký vysev a světlé stanoviště. Obě jmenované bylinky jsou bohaté na vitaminy a lidé by jim měli věnovat větší pozornost.
Lichořeřišnice větší padne za oběť již prvnímu mrazíku, a proto na začátku října ještě rychle skliďte všechna poupata a nedozrálé plody. Naložte je do octa, získáte tak velmi dobré koření, vhodné především do bramborového salátu, ke sleďům a do podobných pokrmů.
Levanduli a také šalvěji je třeba připravit na sklonku října ochranu před zimní nepohodou.
Půdu mezi rostlinami nastelte do výšky 6 cm uleželým chlévským hnojem nebo hrubou rašelinou. Na rostliny potom položte vrstvu smrkových větví.
V posledních říjnových dnech postavte petržel a pažitku, které jste vysadili do kořenáčů, ke světlému kuchyňskému oknu. Zpočátku udržujte substrát jen mírně vlhký. Na rozdíl od pažitky vyžaduje petržel Í po vyrašení jen málo vody. Chcete-li mít možnost trvale sklízet pažitku, umístěte na okenní parapet přibližně jednou za čtrnáct dní jen jeden nebo dva kořenáče. Ostatní ponechte na chladném místě, kde nemrzne.
Kořen petržele založte podobně jako mrkev a čerstvý kořen do polévek budete mít kdykoliv k dispozici. Vysadíte-li ho do kořenáče, můžete v zimě sklízet i listy. Nejsou ovšem kadeřavé jako u naťové petržele.
Koncem října mohou uhodit silnější mrazy, tehdy zakryjte mátu peprnou smrkovým chvojím.
Listí je pro tento účel nevhodné a slámou si vypomůžete jen v nouzi. Smrkové větve dejte na mátu ve dvou vrstvách, aby nedošlo v případě zimy chudé na sníh k jejímu vyzimování.
Při rytí pozemku pro zeleninu dbejte na správný osevní postup, aby nedocházelo k únavě půdy,
Nejjednodušší cestou, jak zabránit únavě půdy, je pravidelné střídání plodin. Část záhonů vyhnojte čerstvým chlévským hnojem a ostatní jen vápněte. Na čerstvě vyhnojené plochy můžete vysazovat všechny druhy zeleniny, které snášejí nebo dokonce vyžadují čerstvý chlévský hnůj. Patří k nim především všechny brukvovité zeleniny, všechny druhy plodové zeleniny (okurky, melouny, dýně, rajčata) a bulvový celer. Ostatní druhy zeleniny dejte na půdu, kterou jste jen slabě vyvápnili. Používáte-li místo chlévského hnoje pouze kompost, nemusíte v tomto směru příliš rozlišovat. Zeleninové druhy však musíte přesto střídat.
Přitom mu až na nejmladší uprostřed odstraňte všechny listy. Košťál odřízněte těsně pod hlízou. Takto připravené kedlubny můžete skladovat. Chcete-li je založit ve sklepě, ponechte jim kořeny a kedlubny založte do vlhké zeminy nebo do písku.
Zářijovým výsevům mrkve se na konci října musíte postarat o ochrannou vrstvu, která by je ochránila před mrazem.K tomuto účelu se nejvíce hodí dvojitá vrstva chvojí.
V okamžiku, kdy mráz spálí nadzemní části jiřinek tak, že nevypadají pěkně, měli byste ze země vyrýt jejich | hlízy. Při vyrývání nesmíte hlízy poškodit, protože jinak během zimního uskladnění shnijí. Z tohoto důvodu používejte jen rycí vidle. Odstraňte zeminu která ulpěla mezi hlízami a na nich. Nadzemní čas odřízněte asi 10 cm nad hlízami. Takto ošetření hlízy přeneste do dobře větrané, suché místnosti, kde nemrzne, a nechtě je tam oschnout. Na místo, které jste s konečnou platností vybrali pro přezimování hlíz jiřinek, přeneste pouze dobře usušené hlízy.
Zvolené místo musí být chladné, ale nesmí tam mrznout a nesmí tam být příliš vlhko. Jiřinky můžete poskládat i na sebe. Dbejte přitom, aby jejich krčky (na nichž je připevněn štítek s uvedením odrůdy nebo alespoň barvy květu) zůstaly volné. Nemáte-li k dispozici místnost, kde vůbec nemrzne, můžete hlízy jiřinek naskládat do suché rašeliny. Vrstva rašeliny, která obaluje hlízy, však musí být asi 20 cm tlustá. Při uskladnění hlíz na zimu nesmějí zůstat na oříznuté nadzemní části zbytky listů ani jiného materiálu.
Po prvním silnějším nočním mrazíku je třeba vyrýt ze země dosnu indickou.Neoklepávejte zeminu, která ulpěla na oddenku a na kořenech. Kromě 10 cm vysokého zbytku odřízněte celou nadzemní část. Musíte odstranit všechny zbytky listů. Místo, kde chcete dosnu uskladnit, nesmí být příliš studené. Nejvhodnější jsou teploty 10 až 12 °C. Kořeny uskladněte tak, jak jste je vyryli, a předem je nesušte.
Rozdělíte-li je na podzim, dochází často v tuhých zimách k velkým ztrátám, takže budou v porostu velké mezery.
Nejlepším materiálem je jehličí. V normální zimě postačí vrstva tlustá 5 cm, jejíž účinky zvýší dvě vrstvy smrkových větví.
Z přerostlých a nevzhledných „voděnek" můžete ještě v říjnu odebírat řízky. Vrcholové řízky řežte hladce ostrým nožem pod nodem (kolénkem). Nejlépe zakoření ve sklenici vody. List u spodního kolénka před vložením do sklenice opatrně odstraňte, aby nezačal ve vodě zahnívat.
Ten, kdo chce napřesrok opět pěstovat muškáty, fuchsie a „tyrolské" karafiáty, je musí včas připravit k přezimování. Nesmí je přejít mráz, protože by pak namrzly a shnily. Pro přezimování se nejlépe hodí světlý a větraný sklep, kde nemrzne. Rostliny nechte v truhlících a substrát udržujte téměř suchý. Všechny odumírající části rostlin musíte průběžně odstraňovat.
Hlízy uskladněte v rašelině a nechte je přes zimu v teplé místnosti (15 až 18 °C).
Zpravidla není důležité, jestli pokojové květiny zaléváte shora, nebo je podmáčíte zálivkou do misky. Důležitější je, že v zimě nesmíte máčet listy rostlin, které jste umístili do chladných místností. Platí to především pro bramboříky, protože by jinak uhnily.
Studená voda přímo z vodovodu kořenům škodí, nesmí však být ani o mnoho teplejší než vzduch v místnosti.
Vlhký vzduch rostlinám nejlépe zajistíte mlžením, což velice prospívá zejména jedincům s okrasnými listy. V případě kvetoucích rostlin, jako jsou například bramboříky, prvosenky a podobně, však mlžení vynechejte, protože by se tím poškodily květy. Vlhkého vzduchu docílíte také tím, že mezi rostliny rozestavíte ploché misky s vodou nebo promáčeným mechem. Ještě lepší je umístit nádoby s vodou, odpařovače, přímo na kamna nebo topná tělesa.
Slatinice 302, 783 42
Česká republika
+420 585 944 602
+420 605 101 061
+420 727 894 594
+420 737 748 514
e-shop
agri@agrislatinice.cz www.agrislatinice.cz