K ZAKLÁDÁNÍ HOUBOVÝCH SADEB
NOVINKA u čerstvě řezaných květin
Připravíme Vám nákup i k osobnímu odběru v termínu, který si sami určíte.
V srpnu začněte s přípravami, aby hvězdník brzy vykvetl. Od poloviny srpna hvězdník zalévejte Čím dál tím méně, až v posledních srpnových dnech zálivku úplně zastavte. I v této době potřebuje rostlina výsluní. Za slunných dnů listy mlžte, aby příliš rychle nezežloutly a neodumřely. Zmíněná opatření však splní svůj účel pouze v případě cibulí schopných vykvést. Jako vodítko vám poslouží, že rostliny se čtyřmi dobře vyvinutými listy určitě pokvetou.
Srpen je konec léta. Zahrada je nyní v plné kráse a přináší hojnost úrody. Je plná květů různých tvarů a barev. Již nám dozrává ovoce. Taky zeleninové záhony nám vydávají svou úrodu. A my si tak konečně užíváme plodů naší celoroční práce.
V srpnu přesazujeme jehličnany i s kořenovými baly. Po přesazení musíme několik dní rostliny řádně zalévat. Rozsazujeme okrasné keře a trvalky.
V srpnu vyčistíme oschlé cibule tulipánu a kromě cibulí botanických tulipánu vyřadíme všechny, které mají průměr pod 1,5 cm (pod 1,5 cm sou bezcenné). Dobře zaléváme všechny květiny a okrasné keře, aby nám při delším suchu nezvadly. Kypříme a plejeme, za horkých dnu zamlžujeme skalku, občas důkladně zalijeme trvalky a odstraňujeme stonky s odkvetlými květy. Dělíme a přesazujeme (pokud to potřebují) kosatce, lilie bílé a pivoňky - a vysazujeme nové. Květy mečíku řežeme do vázy, nebo hned po odkvětu, aby netvořily semeno. Přitom ale šetříme listy. Přesazujeme narcisy a koncem srpna i šafrány. Vysazujeme dvouletky - topolovky, zimní fialky, macešky, pomněnky, sedmikrásy další…Doplňujeme skalku předpěstovanými sazeničkami. Znovu prokypříme a odplevelíme záhon růží, včas odstřihujeme všechny květy, abychom se dočkali nových. V srpnu potřebují sestříhat živé ploty ze všech dřevin opadavých i stálezelených a to včetně jehličnanů.
V srpnu je někdy horko a proto si počínejte opatrně při sekání trávníku. Příliš nízko posekaný trávník slunce spálí.
A pozor, nezapomínejte pokud je horko, po sekání zalévat. Je-li tropický týden, sekejte raději o 1 cm výše.
V době sklizně peckovin (nebo krátce po ní) je velmi vhodná doba k prořezání nebo proklestění peckovin (švestky, třešně, višně…). Vyjímkou jsou broskvoně. Se zkracováním výhonů broskvoní až do první poloviny září. Zkrácené letorosty pak už v žádném případě neporostou a pupeny, které jsou na nich, dokonale vyzrají. Ke snížení červivosti peckovin a proti škůdcům jádrovin je vhodné rozmístnit návnadové desky s vrstvou stromového lepu.
Letního řezu ovocných stromů se nemusíte bát. Stromu neuškodíte. Naopak. Zmírníte bujný růst, prosvětlíte korunu a přispějete k lepší kvalitě a množství ovoce, které bude strom plodit další rok. Jak na něj?
Letní výchovný řez můžete provést u jabloní, hrušní, třešní, višní, rynglí, švestek, meruněk apod. od poloviny července do poloviny září. Řez se provádí vždy až po ukončení sklizně. Omezíte bujení a podpoříte tvorbu květních pupenů, díky čemuž bude strom více plodit. Navíc, letní řez omezí hořkou pihovatost jablek u odrůd citlivých na nedostatek vápníku jako je Dukát, Coxova reneta, Šampion, Vanda, James Grieve, aj.
Letní řez by neměl být hluboký. Zaměřte se především na odstranění tzv. vlků, tedy výhonků, které rostou na větších větvích kolmo vzhůru, nekvetou, jsou hojně olistěné a zastiňují celý strom. Nedostatek světla totiž způsobuje horší vybavení plodů a jejich kyselou chuť. Odstraňte také poškozené, napadené, odumřelé nebo křížící se mladé větve.
Již začátkem srpna můžeme vysévat špenát pro podzimní sklizeň v průběhu října. Otrháváme rajčata a okurky. Cibule a česnek sklízíme a vážeme buď do copů a svazků, nebo je zbavíme suché natě a uložíme na suché a chladnější místo k zimnímu upotřebení. Uvolněné záhony je možné znovu osázet pro druhé nebo třetí pěstování. Pro fóliovníky a skleníky si můžeme připravovat výsevy a sadbu pro podzimní výsadbu (rychlené saláty, květáky, ředkvičky, kedlubny…).
Slatinice 302, 783 42
Česká republika
+420 585 944 602
+420 605 101 061
+420 727 894 594
+420 737 748 514
e-shop
agri@agrislatinice.cz www.agrislatinice.cz