Skladem perfektní
cibulová sazečka
a přísady salátu PIA
NOVINKA u čerstvě řezaných květin
Připravíme Vám nákup i k osobnímu odběru v termínu, který si sami určíte.
U stromkových růží průběžně kontrolujte, jestli jsou dostatečně zajištěny proti zlomení větrem. Chcete-li, aby růže mohly po první vlně kvetení brzy začít kvést podruhé, musíte pří stříhání květů více zkracovat výhony. Především nesmíte odříznout celý letorost. Nový výhon by se pak musel vytvořit jen ze slabě vyvinutého nebo spícího očka. Stonky s květy řežte jen tak dlouhé, aby na růži zůstalo první dobře vyvinuté očko v dolní třetině výhonu. Z oček v horní třetině výhonu budou sice brzy nové květy, ale jenom malé a slabé.
Květy růží můžete nechat rozkvést a odkvést přímo na rostlině, ale potom nepromeškejte vhodný časový okamžik k odstranění květů, které již jsou nevzhledné.
Čím déle zůstanou květy na rostlinách, tím víc se opozdí rašení nových výhonů a tím i začátek druhé vlny kvetení. Nenechávejte je proto na rostlině zbytečně dlouho.
Příchod druhé vlny kvetení urychlíte, jestliže každou růži přihnojíte vydatnou dávkou živin.
Občas nastane situace, kdy na růžích a dalších okrasných rostlinách objevíte listové růžice a nenajdete žádná slunéčka sedmitečná, zlatoočky ani jejich larvy.
S intenzivním zaléváním mečíků byste měli začít teprve poté, co z hlízy vyroste stonek s květenstvím. Tuto skutečnost zjistíte snadno. Stačí, když jemně prohmatáte ploché strany mečíkových výhonů mezi palcem a ukazovákem. Postupujte od země směrem vzhůru a podle náhlého zploštění poznáte, jak daleko již květenství sahá. Neobjevíte-li žádné ztloustlé místo, je květní stonek ještě příliš hluboko.
Vysoké odrůdy jiřinek musíte chránit před větrem, aby se nepolámaly. Vyvažujte je ke kůlům. V případě, že jste kůly nezarazili do země již při výsadbě jiřinek, musíte je nyní zatlouci tak, aby se nepoškodily hlízy. Kůly zarazte hodně hluboko, pak budou mít rostliny dostatečnou oporu.
Trvalky, které tvoří polštářky, většinou v červnu přestávají kvést. Tyto druhy zkracujte, aby nepřerůstaly prostor, který jste jim vymezili.
Rozdělíte-li trvalky počátkem června, budou do podzimu tak mohutné, že na jaře zaplní celý prostor, který jste jim vymezili. O ochranu před sluncem se starejte tak dlouho, než se rozdělené sazenice ujmou. Nesmí jim chybět ani voda. V horkém období roku můžete na stanovišti s trvalkami podstatně ovlivnit hospodaření s vodou. Stačí pravidelně okopávat.
Toto opatření je důležité především tam, kde jste nesnížili výpar nastýlkou (mulčováním). Nesmíte dopustit, aby se na povrchu půdy vytvořil škraloup.
Všechny nové výhony popínavých rostlin musíte čas od času vyvazovat, aby se nerozrostly mimo rámec prostoru, který jste jim vymezili. Porostlá plocha by měla být zaplněna rovnoměrně a neměla by se v ní objevovat prázdná místa.
Hrachor vonný krásně pokvete, když budete průběžně odstraňovat odkvetlá květenství.
Cibule, které vyrýváte, můžete znovu okamžitě vysadit do země, jakmile je volné nové stanoviště pro jejich vysazení. V tomto případě nemusíte cibule sušit, pouze odstraňte případné zbytky starých cibulí. Chcete-li předejít poškození cibulí, vezměte si k vyrývání místo rýče motyčku s hroty či ruční vidlici. Při vyrýváni pamatujte, že cibule většiny květin jsou uloženy hluboko v zemi.
Narcisy se většinou ponechávají v zemi dlouhou řadu let po sobě, tulipány byste měli vyrývat každé dva roky. Tulipány vyryjte ještě v tomtéž roce, jestliže jste na nich během kvetení zpozorovali nějaké choroby.
Astra čínská sice má i odrůdy odolné proti vadnutí aster, ale v některých letech mohou touto houbovou chorobou trpět i ony. Jedná se přitom o houbovou chorobu, s níž se velmi těžko bojuje, a proto se vyhýbejte všemu, co podporuje její šíření. V první řadě je to nelítostná likvidace všech rostlin, které vykazují i nepatrné projevy vadnutí. Vadnutí začíná velmi často jen na některých částech rostlin. Postupně však odumírá celá rostlina. Rostliny je nutno spálit celé, včetně kořenů. Trpí-li vaše květiny vadnutím aster, neměli byste astru čínskou pěstovat po dobu čtyř až pěti let. Během uvedené doby je třeba půdu několikrát vyvápnit, případně použít dusíkaté vápno.
Slatinice 302, 783 42
Česká republika
+420 585 944 602
+420 605 101 061
+420 727 894 594
+420 737 748 514
e-shop
agri@agrislatinice.cz www.agrislatinice.cz