Odrůda lahůdkové zeleniny s charakteristickým aroma. Pěstuje se pro kulovité hlízy. Náchylná na vybíhání do květu.
Jak pěstovat fenykl:
- Pro dobrou úrodu potřebuje teplé, před větry chráněné a slunečné místo, půda by měla být dostatečně hluboká, propustná, hlinitopísčitá.
- Nejčastěji se fenykl pěstuje jako následná plodina po raných bramborách, hrášku a listových salátech.
- Fenykl sladký vyséváme od poloviny června do konce července přímo na záhon. Po vzejití vyjednotíme na spon cca 30 x 15 cm. Od setí do sklizně potřebuje přibližně 70 dní.
- Krátké dny v září a v říjnu a nižší teploty brání vybíhání rostlin do květu a podporují tvorbu žádoucích listových bulev.
- Fenykl sladký můžeme také na jaře předpěstovat – podmínkou nevybíhání do květu je klíčení semen ve výsevních miskách při teplotě nad 20 °C a výsadba sazeniček se 3–4 pravými lístky na záhon až po 15. květnu.
- Pro zdárný růst a tvorbu šťavnatých listových hlíz potřebuje fenykl sladký teploty od 7 °C, ale ne vyšší než 24 °C, které mu naopak neprospívají.
- Jakmile je bulva velká přibližně jako vejce (v průměru asi 5 cm) můžeme k ní přihrnout zeminu, aby se vybělila – zelenina je pak křehčí a chutnější.
- Fenyklu neprospívá přímé hnojení a okopávání, neboť rostliny s narušenými kořeny netvoří pěkné bulvy.
- Důležitá je dostatečná a pravidelná zálivka odstátou vodou, půda nesmí vyschnout. Při nedostatku vláhy není hlíza dost šťavnatá.
- Listové hlízy fenyklu sklízíme od konce července do září. Celé rostliny uřízneme těsně nad povrchem půdy i s patkou, aby se hlíza nerozpadla. Dobře vyzrálé řapíky z pozdní říjnové sklizně jsou krátkodobě skladovatelné zhruba do Vánoc.