NOVINKA u čerstvě řezaných květin
Připravíme Vám nákup i k osobnímu odběru v termínu, který si sami určíte.
KATALOG STROMKŮ, KEŘŮ
DROBNÉHO OVOCE
POUZE OSOBNÍ ODBĚR
Stanoviště | slunečné, polostín |
---|---|
Půda | vzdušná, propustná, úrodná |
Intenzita růstu | střední |
Podnož | MM106 - středně silně rostoucí podnož, větší koruna |
Sběr plodů | X |
Charakteristika: Dozrává v druhé polovině října a skladovatelná je až do dubna. Plody jsou středně velké až velké se zelenou, v průběhu skladování žlutou barvou. Dužnina je nažloutlá, jemně aromatická, šťavnatá a sladká. Tato odrůda je jednoznačně nejrozšířenější v celém světě. Jabloň 'Golden Delicious' patří k tržně nejzajímavějším a nejoblíbenějším odrůdám. Vyznačuje se vysokou a pravidelnou úrodou a je středně náchylná na choroby.
Jabloň 'Idared' - odrůda vyšlechtěna v USA, vyznačuje se vysokou plodností a pěkným pohledem na plodiny, které jsou střední velikosti, kulovité až ploše kulovité. Hladká, lesklá, žlutáozelená slupka je pokryta jasně líčkem, přecházející až do mramorování. Dužnina je slabě krémová, šťavnatá, sladce navinulá a velmi chutná. Sklízíme v první a druhé dekádě října, konzumujte dozrává v prosinci av dobrých podmínkách uchovávejte až do jara.
Pěstování: Vybíráme slunnou a teplou stanoviště, nejlépe orientovanou na jižní stranu, s půdou vaší bohatou na živiny, lehkou, dobře propustnou, vlhkou, ale nepřemokřenou. Jabloně preferují půdu s neutrální až mírně kyselou reakcí. Důležité je předem připravit místo výsadby. Vykopeme jámu cca 1mx60cm, v případě těžkých jílovitých půd 80x80x100. Vybranou půdu upravíme podle potřeby - do těžkého přidáme písek, do příliš lehké zase zem hlinitou. Přidáme si odleželý hnůj, či zahradní substrát, který již obsahuje patřičná hnojiva.
Williamsova je ovocný strom, pěstitel druhu hrušeň obecná z čeledi růžovitých. Plody jsou řazeny mezi odrůdy letních hrušek, sklízí se tvrdé v srpnu, konzumují dozrávají nejvíc v září, v chladírně jsou skladovatelné 2 měsíce
Meruňka 'Hargrand' - kanadská odrůda meruňky, lze vysazovat i do okrajových oblastí, je mrazuvzdorná. Plody má velké, zbarvené do oranžové. Dužnina je jasně pomerančová, pevná, pecka dobře odlučitelná. Chuťově sladkokyselá a aromatická. Plody dobře snášejí přepravu. Sklízíme na konci července.
Pěstování: meruňky preferují spíše sušší půdu, s neutrální reakcí kolem pH 7, lehčího typu. Těžká půda příliš zatěžuje kořeny meruněk. Stanoviště vybereme dostatečně teplé, světlé a slunné. Pro tento ovocný druh je nejvhodnější pěstování v nadmořských výškách kolem 350 m.n.m, s průměrnou roční teplotou kolem 8,5°C. Lze jej pěstovat i ve vyšších polohách (400-450 m.n.m.) s průměrnou roční teplotou 7°C, ale je nutné zvolit vhodnou odrůdu a podnož a nejlépe jihozápadní nebo západní stranu, kde teploty nejméně kolísají. V každém případě se vyhneme větrným stanovištím a mrazovým kotlinám. Meruňky pěstujeme nejčastěji ve dvou tvarech - jako čtvrtkmen s volně rostoucí korunou a terminálem, zde se doporučuje spon 6x4-5m, nebo jako volně rostoucí zákrsky s dutou korunou (bez terminálu), zde se doporučuje spon 5x3-4m.
Meruňka 'Leskora' - velmi raná odrůda původem z ČR, velmi vysoce odolná proti mrazu, méně náročná na stanoviště. Plody jsou středně velké, souměrné, oválné, oranžové s červeným líčkem, slupka je slabě plstnatá. Dužnina je oranžová, středně tuhá, aromatická a šťavnatá, pecka je od dužniny dobře odlučitelná. Chuťově je plod sladký. Zraje začátkem července, plody jsou vhodné k přímému konzumování nebo k dalšímu zpracování.
Pěstování: meruňky preferují spíše sušší půdu, s neutrální reakcí kolem pH 7, lehčího typu. Těžká půda příliš zatěžuje kořeny meruněk. Stanoviště vybereme dostatečně teplé, světlé a slunné. Pro tento ovocný druh je nejvhodnější pěstování v nadmořských výškách kolem 350 m.n.m, s průměrnou roční teplotou kolem 8,5°C. Lze jej pěstovat i ve vyšších polohách (400-450 m.n.m.) s průměrnou roční teplotou 7°C, ale je nutné zvolit vhodnou odrůdu a podnož a nejlépe jihozápadní nebo západní stranu, kde teploty nejméně kolísají. V každém případě se vyhneme větrným stanovištím a mrazovým kotlinám. Meruňky pěstujeme nejčastěji ve dvou tvarech - jako čtvrtkmen s volně rostoucí korunou a terminálem, zde se doporučuje spon 6x4-5m, nebo jako volně rostoucí zákrsky s dutou korunou (bez terminálu), zde se doporučuje spon 5x3-4m.
roskvoň 'Suncrest' - odrůda vznikla v USA, odolnost proti nízkým teplotám je vysoká, plodí brzy, vysoce a pravidelně. Odolnost proti kadeřavosti je střední. Plody jsou velké, atraktivní, karmínově červené. Dužnina je žlutá, šťavnatá, sladká a velmi chutná, lehce oddělitelná od pecky. Plody dozrávají ve 4.týdnu v srpnu, vhodné jsou pro přímou konzumaci a k dalšímu zpracování.
Pěstování: Pro broskvoně vybereme slunné, dostatečně otevřené stanoviště, nejlépe v nadmořské výšce do 250 m.n.m., orientované na jih a zároveň chráněné proti severním větrům. Půda by měla být sušší, humózní, vápenatá a živná, s pH 6,5-8, středně těžká až písčito-hlinitá. Broskvoně lze pěstovat i ve vyšších polohách (nad 450 m.n.m.), zde je ale opravdu nutný správný výběr stanoviště. Čtvrtkmeny a zákrsky vysazujeme nejčastěji do sponu 5x3-4m.
Růst je zpočátku velmi důležitá, po zadání do plodnosti střední. Koruna je vzpřímená, střední hustá. Plodí i na jednoletém dřevě. Stromy kvetou střední raně a jsou jen velmi samosprašné. Mezi hlavní opylovače patří Čačanská lepotica a Stanley.
Vlastnosti plodu: Je velký až velmi velký (průměrná hmotnost se pohybuje od 40 do 58 g). Tvar je dlouhýze eliptický. Slupka je silná a pevná, barva má fialově červenou až fialově modrou, která není překryta silným ojízení. Stopka je střední dlouhá. Dužnina je dosti pevná, žlutáozelená, dobře odlučitelná od pecky. Chuť navinule sladká, jen průměrná. Pro očekávané přijatelné chuti kávy s nejpozdější sklizní, velmi dobré plody vybarvují velmi brzy.
Hospodářské vlastnosti:
Plodnost: Je raná, dosti pravidelná a vysoká.
Vysoce odolná vůči šárce
Samosprašná
DEozrává září, říjen
Vhodná na slivovici, povidla i přímý konzum
+ Sklizeň: od poloviny září
+ Velikost stromu: čtvrtkmen
+ Velikost plodu: 45g až 60g
Švestka Amers je jedna z neodolnějších slivoní proti šárce a mrazům. Švestka se hodí do všech pěstitelských poloh. Plody Amers jsou tmavě fialové a velmi šťavnaté. Švestka je vhodná pro začínající pěstitele. Švestka je na podnoží čtvrtkmenitelných dorůstá do výšky 2,10 - 3 metry. Výšku švestky si můžete upravit předem své potřeby. Čtvrtkmen je nejoblíbenější velikosti švestky. Švestky, které nabízejí, jsou prostokořené a jejich stáří je 2-3 roky. U sazenic švestek zaručujeme krásné a zdravé kořeny.
Švestka 'Vision' - pozdní odrůda švestky. Vhodná do všech oblastí i vyšších poloh. Odrůda je odolná vůči mrazu i proti chorobám. Je tolerantní k šarce, cizosprašná. Plody má velké, protáhlé, výrazně se zužující ve vrcholové části. Slupka je fialovomodrá s ojíněním. Dužnina středně tvrdá, žlutomasá, šťavnatá a oddělitelná od pecky. Chuť je velmi chutná. Plody sbíráme od poloviny září. Vhodné jsou k přímému konzumu nebo k zavařování.
Pěstování: Slivoním se nejlépe daří v nadmořských výškách kolem 300-500 m.n.m., s průměrnou roční teplotou kolem 8°C, v nepříliš živných a v středně těžkých, dobře propustných, vlhkých půdách. PH půdy by mělo být vyšší než 5. Stanoviště by mělo být teplé, dostatečně chráněné před severními větry, volíme spíše západní až jihozápadní stranu. Nejmenší spon by měl být o velikosti 5-6x3-4 m.
Jedná se o brzy plodící odrůdu se středními plody tmavě červené, sladké chuti, které dozrávají v polovině července. Výnosy z ní jsou poměrně vysoké, plody střední velikosti mají příjemnou sladkokyselou chuť. Odrůda je zcela odolná proti napadení americkým padlím angreštovým
Rybízu se nejlépe daří ve středně těžkých, na humus bohatých a dostatečně vlhkých půdáchPři výsadbě na podzim, přihrneme hlínu, kterou na jaře odstraníme. Na jaře výhony zakrátíme na 2-3 pupeny. Kontejnerované rostliny můžeme vysazovat celoročně až do zámrazu půdy.U starších keřů udržujeme dobrou životnost pravidelným prořezem, kdy u země uřízneme 4-5ti leté málo plodné větve a všechny větve, které jsou rozlehlé. Výhony však nikdy nezakracujeme, protože plodí nejvíce právě v horní třetině. Hnojíme nejlépe organickým dobře uleželým hnojem nebo kompostem. Z průmyslových hnojiv je vhodný mletý fosfát a síran draselný
Pozdní odrůda, plodnost je vysoká a pravidelná.
Odolnost proti antraknoze je střední, proti padlí a rzi je vysoká.
Nemá zvláštní požadavky na osobní, ostatní je do všech oblastí
Rybíz černý Titania je pozdní odrůda, která zraje od poloviny do konce července. Hrozny jsou užitečné a bobule jsou velké, aromatické chuti. Odrůda Titania je vhodná pro lepší poloh a je odolná proti napadení padlím.
Plod: hrozen je delší, stopka středně dlouhá. Bobule jsou velké, ploše kulovité, slupka pevná. Chuť je sladkokyselá, aromatická.Zrání: zraje ve 2. - 3. týdnu července. Celkové hodnocení: pozdní odrůda
Rakytník Pollmax – OPYLOVAČ
Jeho plody totiž obsahují až 10x více vitamínu C než pomeranče a k tomu spoustu dalších vitamínů skupiny B, D, K, E a dalších lidskému tělu prospěšných látek.
Rakytník se může rovněž využívat jako pionýrská rostlina k osazování neúrodných stanovišť. Nejlépe roste na slunném místě, v lehčí, propustné půdě s neutrální až zásaditou půdní reakcí. V našich podmínkách nejsou problémy s mrazuvzdorností , chorobami ani škůdci. Uplatňuje se ve skupinových výsadbách.
Slatinice 302, 783 42
Česká republika
+420 585 944 602
+420 605 101 061
+420 727 894 594
+420 737 748 514
e-shop
agri@agrislatinice.cz www.agrislatinice.cz